How an office looks like
Jak vypadá kancelář

Slovní zásoba pro popis kanceláře v angličtině, běžné kancelářské potřeby, kancelářský nábytek, předložky ...

play
Tato lekce obsahuje zvukovou nahrávku, kliknutim na ikonku zvuk prehrajete

I'm at my desk in an office with 2 other IT people who are both great, and our accounts team of two people. It's a really modern building with air conditioning, in Netherfield, Nottingham (5 mins walk from Morrisons!).

I have a nice new black Dell PC (TFT of course:-)). It's cool as nobody else can see my screen so nobody can tell when I'm looking at A.net!

I have a Simpsons water cooler on my desk, a load of papers, an "Eeyore" toy, a GB Airways calendar and a couple of pics of my wife.

It's quite loud as the servers are on constantly but we all manage to have a really good laugh and spend most of the day chatting! It's cool because we're seperate from the rest of the company in our own little room at the end of the corridor!

Jak vidíte na úvodním příkladu, popis kanceláře se nemusí omezit jen na základní THERE IS/THERE ARE, jak si asi pamatujete z učebnice. Vždy je důležité si uvědomit pro jaký účel kancelář popisujeme a kdo je naším publikem. Tomu je třeba také přizpůsobit jazyk. Projděte si slovíčka, která neznáte a pojďme se podívat na další důležité části popisu.

Office equipment

You probably have access to a printer (which needs ink cartridges),a photocopier (which needs toner), a fax machine and maybe even an overhead projector, also known as an OHP. An OHP is useful if you want to present information and project text or images onto a screen at the front of a room. However, today a beamer or projector is more commonly used as we live in the time of portable computers and slide show presentations

You might also have a whiteboard (to write on using whiteboard markers) or a flipchart. A flipchart is a stand with very large pieces of paper which you can write on, then flip over, to get the next piece of blank paper.

You might have a place in the office where you can leave messages and notices for other people. This is called a notice board and you need to use drawing pins to attach your notice to the board.

Where you store things

Perhaps you have a tall metal cupboard in your office with three or four drawers to put files and correspondence. This is a filing cabinet. Other people have drawers in their desk or portable drawers (drawers on wheels) in their offices.
In your filing cabinets you usually have hanging files, where you can put loose correspondence. If you want to put correspondence together, you can use folders or plastic wallets. You can also put papers in a folder and put the folder on a bookshelf.

You can also store small things on your desk. For example, perhaps you put pens in a pen holder or in a container. You might even have a desk tidy with different components for pens, rubber bands, erasers and so on.

Conversation

 

Slyšeli jste, jak by mohl vypadat rozhovor o tom, jaká je kancelář jednoho z přátel. Pravděpodobně se v životě nedostanete do mnoha situací kdy byste museli popisovat jednotlivé kusy nábytku a výzdobu stěn ve vaší kanceláři, nicméně slovní zásoba a používané gramatické vazby se vám určitě hodit budou.

 

Další příklad popisu kanceláře / pracoviště

I have a lovely room. It's really large and it has three windows with absolutely gorgeous panorama of mountain ranges on two sides and a view of a deep pine-&-cedar&-rhododendron-covered valley on one side. Imagine getting paid to sit in a room like this :)


But I don't get to sit there all the time. About 2 hours a day I'm in a classroom, which also looks into the aforementioned valley.


Other than that,I have the usual stuff: an L-shaped desk, a map & a couple of landscapes on the walls, a lovely chest of drawers (more suitable to milady's boudoir, but wotthehell!) with some favourite photos & a circular desk for small conferences.

Downstairs they just installed two brand new vending machines, one has snacks and the other has sodas, soft drinks and ... beer.


testy

Cvičení

cvičení úspěšnost
How an office looks like 1 Spustit cvičení

kontrolní otázky

Kontrolní otázky...

  • Jaká je nejpoužívanější gramatická vazba používaná k popisu prostoru? (jinými slovy: jak nejsnáze vyjádříte, že někde něco je)?
    • toto není úplně správná cesta, zkuste s zopakovat gramatické základy
    • výbirně, toto je ta správná vazba

slovicka

Seznam slovíček k lekci

cupboard - skříň  přehrát 
drawers - zásuvky  přehrát 
files - spisy  přehrát 
correspondence - korespondence  přehrát 
filing cabinet - registratura  přehrát 
desk - psací stůl  přehrát 
portable - přenosný  přehrát 
hanging - závěsný  přehrát 
loose - nesvázaný  přehrát 
wallet - taška  přehrát 
bookshelf - police  přehrát 
cool - skvělý  přehrát 
chatting - klábosení  přehrát 
corridor - chodba  přehrát 
gorgeous - senzační  přehrát 
screen - obrazovka  přehrát 
pile - hromada  přehrát 
drawings - nákresy  přehrát 
equations - rovnice  přehrát 
vending machine - automat  přehrát 
chest of drawers - zásuvková skříň  přehrát 
gorgeous - nádherný  přehrát 
aforementioned - již zmíněný  přehrát 

Vyzkoušet ze slovíčekvyuka